PRZYJACIELE PRZEDSZKOLAPISZĄ O NAS

 • PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA

  Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji  charytatywnej akcji

  "PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA".

  Zbieramy  karmę dla psów i kotów, koce,  ręczniki, zabawki dla zwierząt.

  ZBIÓRKA BĘDZIE TRWAŁA 15 - 31.10.2018r.

  Wszystko przekażemy podopiecznym Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu.


  Aktualnie w schronisku najbardziej potrzebne są:


     - specjalistyczna sucha karma (np. Intestinal, Hepatic, karmy typu Light - odchudzające i Sport -energetyczne)

     - mokra i sucha karma dla maluchów – kociąt i szczeniąt (Josera Family, Josera Kids, Animonda Junior)

     -  podkłady higieniczne, lignina

     -  smycze, obroże, szelki dla psów i kotów (nowe lub używane)
     -  ubranka dla kotek i suk zakładane po sterylizacji lub operacji
     -  kubraczki dla psów na zimę

  Dary prosimy przekazać wychowawcom grup.

   

  PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA - Obrazek 1

 • SPOTKANIE CZYTELNICZE W „ZAJĄCZKACH” I „KRASNOLUDKACH”

  19.10.2018

   

  Dnia 19.10.2018r. „Zajączki” oraz „Krasnoludki” gościły nasze przemiłe panie z zaprzyjaźnionej biblioteki pedagogicznej z Będzina na zajęciach z edukacji czytelniczej. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały wielu zabawnych wierszy        i opowiadań, które przyniosły ze sobą panie z księgozbioru biblioteki. Ponadto prowadziły rozmowy i odpowiadały na liczne pytania dotyczące utworów literackich. Na zakończenie miłego spotkania przedszkolaki podziękowały paniom skoczną, jesienną piosenką.

  Do zobaczenia wkrótce.

  SPOTKANIE CZYTELNICZE W „ZAJĄCZKACH” I „KRASNOLUDKACH” - Obrazek 1

 • ZAJĄCZKI Z WIZYTĄ NA POCZCIE

  18.10.2018

     18 października  w dniu Poczty Polskiej "Zajączki" wybrały się na pobliską pocztę. Celem wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych i zadania jakie spełnia w naszym życiu. Pani Naczelnik Poczty opowiedziała nam o drodze listu i paczki, pokazała co  można  na poczcie kupić. Jako klienci staliśmy w bardzo długiej kolejce po stempel na list.  Na zakończenie przedszkolaki  wręczyły Paniom  kwiatka i złożyły serdeczne życzenia z okazji ich święta. Okazało się, że i my nie wyszliśmy z pustymi rękoma a raczej buzimi bo zostaliśmy poczęstowani cukierkami, dostaliśmy także koperty zaadresowane do "Biura Listów do Świętego Mikołaja". Najważniejszy moment wyprawy  to  jednak wrzucenie listu do skrzynki:) Teraz pozostaje cierpliwie czekać...

   

                                     ZAJĄCZKI Z WIZYTĄ NA POCZCIE - Obrazek 1 ZAJĄCZKI Z WIZYTĄ NA POCZCIE - Obrazek 2 ZAJĄCZKI Z WIZYTĄ NA POCZCIE - Obrazek 3

 • ZAJĄCZKI W BIBLIOTECE

  16.10.2018

   

     Dnia 16 października "Zajączki" wybrały się w kolejną podróż czytelniczą  do zaprzyjaźnionej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Podczas spotkania Pani Celina zapoznała nas z rolą biblioteki oraz pracą bibliotekarki. Poznaliśmy ciekawego robaczka "zaleszczotka książkowego", który pomieszkuje pomiędzy  książkami w  lasach i ulach. Dowiedzieliśmy jak powstaje książka i kim  był Gutenberg. Nie obyło się bez zadań indywidualnych, które tym razem nie były łatwe jednak dla "Zajaców" nie ma zadań niewykonalnych. Na zakończenie wypożyczyliśmy  5 ciekawych książek, które będą nam umilały pobyt w przedszkolu. Mamy nadzieję, że wizyta w bibliotece będzie kształtowała zainteresowania czytelnicze oraz nawyki korzystania ze zbiorów biblioteki.

                                               ZAJĄCZKI W BIBLIOTECE - Obrazek 1 ZAJĄCZKI W BIBLIOTECE - Obrazek 2

 • NIECODZIENNE ŚWIĘTOWANIE, CZYLI „DZIEŃ JAJKA” W „ZAJĄCZKACH”

  16.10.2018

   

      Dnia 16 października tuż po obiedzie na przedszkolaki z gr. „Zajączki” czekała niespodzianka, bowiem dzieci zostały zaproszone do świętowania nietypowego DNIA JAJKA. Celem popołudniowych zajęć było zapoznanie "Zajączków"            z wybranymi gatunkami ptaków i wyglądem znoszonych przez nich jaj, a także przekazanie im wiedzy na temat wartości odżywczej jajek. Ponadto podczas tego niecodziennego świętowania przedszkolaki układały historyjkę obrazkową „Od jajka do kury”, wysłuchały „jajecznych powiedzonek”, brały udział w twórczej zabawie plastycznej „Jajko” oraz przeprowadziły „jajeczne” eksperymenty, które sprawiły dzieciom wiele frajdy, a zarazem stworzyły  okazję do wyciągania ważnych wniosków z przeprowadzonych obserwacji.

                                 NIECODZIENNE ŚWIĘTOWANIE, CZYLI „DZIEŃ JAJKA” W „ZAJĄCZKACH” - Obrazek 1  NIECODZIENNE ŚWIĘTOWANIE, CZYLI „DZIEŃ JAJKA” W „ZAJĄCZKACH” - Obrazek 2

 • ZAJĘCIA OTWARTE - JĘZYK ANGIELSKI W GWIAZDKACH

   

  W dniu 4 października gościliśmy w naszym przedszkolu opiekunów dzieci z grupy „Gwiazdki” na zajęciach otwartych z                     j. angielskiego. Była to świetna okazja aby dzieci zaprezentowały swoją wiedzę oraz nabyte umiejętności językowe. Nasi goście mogli zapoznać się z metodami wykorzystywanymi do nauki angielskiego w codziennej pracy.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.
   

  ZAJĘCIA OTWARTE - JĘZYK ANGIELSKI W GWIAZDKACH - Obrazek 1    ZAJĘCIA OTWARTE - JĘZYK ANGIELSKI W GWIAZDKACH - Obrazek 2

 • „ZAJĄCZKI” I „GWIAZDKI” NA WYCIECZCE W PRZYBYNOWIE

  10.10.2018

   

  Dnia 10.10.2018r.  przedszkolaki z grupy „Zajączki” oraz „Gwiazdki” udały się na autokarową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Skałką” mieszczącego się w Przybynowie na Jurze Krakowsko-Częstochwskiej. Głównym punktem naszego wycieczkowego programu były warsztaty edukacyjne, podczas których dowiedzieliśmy się skąd się bierze mleko    i jakie produkty z niego powstają. Każde dziecko mogło spróbować prawdziwego mleka, białego serka z powidłami, a także własnoręcznie ubitego masła. Największą atrakcją edukacyjnej wycieczki było dojenie przez wszystkie dzieci łaciatej, czarno-białej krowy Marcysi. Krówka była sztuczna, lecz mleko prawdziwe. Ponadto przedszkolaki udały się do mini skansenu wsi jurajskiej, gdzie obejrzały starą chatę oraz jej zabytkowe wyposażenie. Spotkały się również z licznymi zwierzętami, które mogły samodzielnie nakarmić. Podczas wycieczki na dzieci czekał słodki poczęstunek, w tym wata cukrowa, ciepła herbatka,  a edukacyjną przygodę zakończyliśmy zjedzeniem smacznej kiełbaski.

  Agrogospodarstwo „Pod Skałką”  to wspaniałe miejsce, które daje radość i powoduje uśmiech na twarzach dzieci. Dziękujemy właścicielom i pracownikom agrogospodarstwa za dostarczenie dzieciom wielu  niezapomnianych wrażeń.

                                       „ZAJĄCZKI” I „GWIAZDKI” NA WYCIECZCE W PRZYBYNOWIE - Obrazek 1  „ZAJĄCZKI” I „GWIAZDKI” NA WYCIECZCE W PRZYBYNOWIE - Obrazek 2

 • ŚWIĘTO DRZEWA U ZAJĄCZKÓW

  09.10.2018

  9 października „Zajączki” wzięły udział w 16.  edycji Święta Drzewa, programie edukacji ekologicznej  Klubu Gaja. „Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego święta, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych  sposobów zapobiegania zmianom klimatu. W ramach obchodów dzieci odwiedziły wszystkie drzewa znajdujące się  na terenie naszego przedszkola, uroczyście odśpiewały „sto lat”,  złożyły im życzenia, a także obejrzały krótki film edukacyjno – przyrodniczy „Las”.  W tym roku posadziliśmy cebulki tulipanów, na które będziemy czekać wiosną.

          ŚWIĘTO DRZEWA U ZAJĄCZKÓW - Obrazek 1  ŚWIĘTO DRZEWA U ZAJĄCZKÓW - Obrazek 2  ŚWIĘTO DRZEWA U ZAJĄCZKÓW - Obrazek 3

 • ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BĘDZINIE

  08.10.2018

   

   „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji czy samego krajobrazu (...)   Jan Paweł II

  Dnia 08.10.2018r. dzieci z grupy Gwiazdki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt: Mirabelka- kiełkująca historia”, organizowanych przez oddział będzińskiej biblioteki.  Realizacja projektu edukacyjnego „Jesteśmy Polakami” oraz obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości były doskonałym pretekstem do podjęcia tematu patriotyzmu. Przedszkolaki z uwagą słuchały  o rozbiorach Polski, o trudnej walce o wolność i niezależność. Dzieciom przedstawiono historię mirabelki- drzewa, które było świadkiem wielu wydarzeń historycznych naszego kraju. Gwiazdki z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, które prowadzone były w sposób przystępny i zrozumiały. Przedszkolaki wykonały patriotyczne laurki, które zostały powieszone na symbolicznym drzewku- mirabelce.

  Dzisiejsze warsztaty w znaczący sposób wpłynęły na przeżycia dzieci, ich zainteresowanie się sprawami Ojczyzny.

                                                                               ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BĘDZINIE - Obrazek 1

 • ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU W WIEWIÓRKACH

        W piątek 5.10.  w grupie Wiewiórki obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Dobry humor oraz piękny uśmiech na twarzy towarzyszył nam przez cały dzień. Wszystkie dzieci ubrane były w piękne żółte stroje, bowiem kolor ten symbolizował nasz wspaniały nastrój. Natomiast wesołe zabawy i tańce ( z balonami, na gazetach, z woreczkami) przy skocznej muzyce wywołały uśmiech na buziach naszych przedszkolaków. Dzieci wykonały również samodzielnie uśmiechnięte buźki, dzięki którym miały przywołać ten radosny nastrój również w swoich domach.

  Był to bardzo wesoły i "uśmiechnięty" dzień w naszej grupie:)

  Niech uśmiech towarzyszy nam przez cały rok:)

  ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU W WIEWIÓRKACH - Obrazek 1    ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU W WIEWIÓRKACH - Obrazek 2

 • TEATRZYK

   

  Dnia 09.10.2019 (wtorek) o godzinie 1020 odbędzie się w naszym przedszkolu teatrzyk.

  Prosimy o wpłatę 4 zł do wychowawczyń grup.

  TEATRZYK - Obrazek 1

 • ZDJĘCIA

   

  U wychowawczyń grup można nabyć zdjęcia kalendarze.

  Koszt kalendarza 35zl.

   

  ZDJĘCIA - Obrazek 1

 • PSZCZÓŁKI i nasz DZIEŃ CHŁOPCA

  "W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
  Witamy serdecznie chłopczyka każdego.
  Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
  Innych przyjemności już nawet nie zliczę!"

   

  "Pszczółki" chociaż jedne z najmłodszych w naszej społeczności przedszkolnej również świętowały Dzień Chłopców. 1 października minął nam na tańcach, zabawach i oczywiście upominkach :) Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie podarunków dla naszych panów i za drobiazgi dla dziewcząt. 

                                                      PSZCZÓŁKI i nasz DZIEŃ CHŁOPCA - Obrazek 1

   

 • DZIEŃ CHŁOPAKA W ZAJĄCZKACH

  30.09.2018

   

  28 września dziewczynki małe i duże  z grupy "Zajączki"  nie zapomniały o ważnym wydarzeniu - Dniu Chłopaka! Każda dziewczynka wykonała w domu piękną laurkę i dyskretnie dostarczyła ją do przedszkola. Nasi mali mężczyżni nic sie nie domyślali. Dodatkowo chłopcy zostali obdarowani krawatami a słodkie lizaki były dla wszystkich. Nie obyło się bez zabaw          i wzajemnych serdeczności.

                                                   DZIEŃ CHŁOPAKA W ZAJĄCZKACH - Obrazek 1

 • KRASNOLUDKI W FABRYCE DANONE BIERUŃ

  28.09.2018r. dzieci z grupy „Krasnoludki” wybrały się na wycieczkę do fabryki Danone w Bieruniu. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach pokazowych oraz degustacji serków.

  Po napełnieniu brzuszków pysznymi serkami dzieci z zaciekawieniem obserwowały pracę na halach produkcyjnych, miały możliwość zapoznania się z linią produkcyjną poszczególnych jogurtów, łańcuchem dostaw oraz infrastrukturą transportu wewnętrznego. a na zakończenie spotkały się z maskotką firmy „Małym głodem” i otrzymały drobne upominki na pamiątkę wizyty w fabryce.

   

  KRASNOLUDKI W FABRYCE DANONE BIERUŃ - Obrazek 1  KRASNOLUDKI W FABRYCE DANONE BIERUŃ - Obrazek 2

 • DZIEŃ CHŁOPAKA W KRASNOLUDKACH

  W czwartek 27 września w grupie Krasnoludki  świętowaliśmy Dzień Chłopaka.
  Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich chłopców. Dziewczynki wręczyły drobne upominki dla swoich kolegów z grupy oaz zaprosiły na wsplny słodki poczęstunek.

  DZIEŃ CHŁOPAKA W KRASNOLUDKACH - Obrazek 1          DZIEŃ CHŁOPAKA W KRASNOLUDKACH - Obrazek 2

 • DZIEŃ CHŁOPAKA W WIEWIÓRKACH

  Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodzinnym oraz życiu przedszkola.
  Dlatego w  piątek 28.09. w grupie Wiewiórki  świętowaliśmy Dzień Chłopaka.
  Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich chłopców. Wspólne zabawy i tańce z dziewczynkami oraz drobne niespodzianki umiliły pobyt dzieci w przedszkolu.

  Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich chłopców w dniu ich święta:)

  "Młody czy "wyrośnięty" bądź zawsze uśmiechnięty":):)

  DZIEŃ CHŁOPAKA W WIEWIÓRKACH - Obrazek 1       DZIEŃ CHŁOPAKA W WIEWIÓRKACH - Obrazek 2
   

 • DZIEŃ MORZA W GRUPIE JEŻYKI

   

   Dnia 28.09.2018r dzieci z grupy „Jeżyki” przeniosły się w morskie głębiny za sprawą odbywającego się w naszej grupie Dnia Morza. Jeżyki  świetnie się do tego dnia przygotowały.

  Właśnie z  tej okazji wszystkie przedszkolaki z naszej grupy przybyły do przedszkola ubrane na niebiesko. Podczas zajęć dzieci  poznały nazwę naszego polskiego morza oraz morskie  rośliny i stworzenia  zamieszkujące nie tylko Bałtyk. Przedszkolaki uczestniczyły także w różnych zabawach o tematyce morskiej. Na zakończenie zajęć  stworzyły fantastyczne  prace plastyczne inspirowane morską przygodą. To tylko niektóre niespodzianki, jakie czekały na przedszkolaki tego dnia. Odbyło się wiele innych atrakcji, które sprawiły naszym milusińskim wiele  frajdy. 

   

                                                                    DZIEŃ MORZA W GRUPIE JEŻYKI - Obrazek 1

   

 • OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH Z UDZIAŁEM „ZAJĄCZKÓW” W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE W BĘDZINIE

  26.09.2018

   

  Dnia 26.09.2018r. „Zajączki” udały się na pieszą wycieczkę do jednej z naszych zaprzyjaźnionych bibliotek, mianowicie do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie. Dzisiejsze wrześniowe spotkanie zapoczątkowało  kolejny wspaniały cykl  przygód literackich z oddziałem dla dzieci i młodzieży tejże biblioteki. „Zajączki” wspólnie z prowadzącą- panią Celiną obchodziły Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Dowiedziały się jak brzmi „dzień dobry” w różnych językach i próbowały powtarzać. Na podstawie wysłuchanej bajeczki o tęczy utrwaliły nazewnictwo  kolorów w języku angielskim, a także oglądały książeczki obrazujące, w jak przyjemny    i łatwy sposób można uczyć się języka angielskiego w towarzystwie Franklina, Reksia i znanej wszystkim dzieciom Martynki. Na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało kolorową tęczę.

                         OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH Z UDZIAŁEM „ZAJĄCZKÓW” W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE W BĘDZINIE - Obrazek 1 OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH Z UDZIAŁEM „ZAJĄCZKÓW” W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE W BĘDZINIE - Obrazek 2

 • WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BĘDZINIE

  25.09.2018

     Dnia 25.09.2018r. dzieci z grupy Gwiazdki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych pt:" Tajemniczy świat mrówek" organizowanych przez oddział będzińskiej biblioteki. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania na temat życia mrówek,   ich zwyczajów. Poznały pozycje książkowe dokumentujące fascynujące życie tych owadów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w proponowanych działaniach. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z bogatym zbiorem pozycji książkowych, płyt, komiksów, czasopism oferowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie.

      Dziękujemy za przygotowanie ciekawych zajęć i miłą atmosferę.

     WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BĘDZINIE - Obrazek 1

   

Aktualności

Kontakt

 • Przedszkole Miejskie nr 13 im.Juliana Tuwima w Będzinie
  ul.Stanisława Skalskiego 4
  42-500 Będzin
 • 32-735-25-25
  e-mail
  pm13@pm13bedzin.hb.pl

  Intendent przedszkola: 32 762 10 99

Galeria zdjęć