• Logopedia

Logopedia w naszym przedszkolu....

Pomoc logopedyczna w naszym przedszkolu skierowana jest do wszystkich dzieci wymagających wsparcia. Obejmuje przede wszystkim terapię zaburzeń mowy.

Celem zajęć logopedycznych jest:
        • wyrabianie i utrwalanie właściwego toru oddechowego,
        • usprawnianie motoryki narządów mowy,
        • rozwijanie i doskonalenie artykulacji,
        • stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy,
        • rozwijanie percepcji słuchowej przez kształcenie wrażliwości słuchowej,
        • ustalenie nieprawidłowo realizowanych głosek oraz sposobu ich wymowy,
        • kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej,
        leksykalnej i    gramatycznej wypowiedzi,
        • wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej,
        • wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z zaburzeniami mowy.

W przedszkolu prowadzona jest terapia logopedyczna indywidualna oraz grupowa. Opieką logopedyczną objęte są także dzieci posiadające orzeczenia o kształceniu specjalnym. Do dyspozycji dzieci jest nowoczesny oraz doskonale wyposażony gabinet logopedyczny.

Czym jest logopedia…..

Logopedia jest nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad mowy oraz nauczaniu mowy w wypadku jej braku lub utraty. Termin „logopedia” pochodzi od greckich wyrazów: logos – słowo, mowa oraz paideia – wychowanie.

Zapobieganiu powstawaniu wad wymowy i czuwanie nad jej prawidłowym rozwojem.

Zajmuje się całością zagadnień związanych z komunikacją językową, analizuje problem logopedyczny w różnym aspekcie :

• medycznym

• lingwistycznym

• psychologicznym

• pedagogicznym

Logopedia obejmuje

- kształtowanie prawidłowej mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym czyli dbanie o jak najlepszy    prawidłowy jej rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym,
        - doskonalenie mowy już ukształtowanej, usuwanie wad mowy,
        - nauczanie mowy (mówienia i rozumienia) w wypadku jej utraty lub braku,
        - usuwanie zaburzeń głosu,
        - usuwanie trudności w czytaniu i pisaniu.

R o d z i c u !

Czy wiesz jakie jest znaczenie mowy w życiu dziecka?

Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach człowieka z ludźmi. Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości.

Dlaczego niektóre dzieci nie mówią poprawnie?

Przyczyną wielu wad wymowy jest wadliwe funkcjonowanie aparatu mownego, np.: nieprawidłowe oddychanie, trudności z wydobywaniem głosu, mała sprawność ruchowa narządów artykulacyjnych, zwłaszcza języka i warg, zaburzony słuch fonetyczny i fonemowy oraz nieprawidłowy wzór do naśladowania w domu, np.: wady wymowy rodziców i opiekunów, naleciałości gwarowe.

Jeśli Twoje dziecko mówi niepoprawnie, to nie jest to tylko problem z mówieniem, ale i z uczeniem się. Zaburzona mowa jest też przyczyną wielu niepowodzeń szkolnych (np.: trudności w czytaniu i pisaniu, zakłócone kontakty z rówieśnikami). Dziecko z wadą wymowy ma zwykle mnóstwo kompleksów i lęków. Tylko rodzic, współpracując z logopedą może mu pomóc.

Jeśli dziecko nieprawidłowo mówi, czyli:

• zamienia głoski;

• opuszcza głoski na początku i końcu wyrazu;

• zmienia znaczenie wyrazu;

• mowa dziecka jest cicha, niewyraźna;

• występują u dziecka wady narządów artykulacyjnych (zbyt krótkie wędzidełko, za duży język, wady zgryzu, nieprawidłowe uzębienie, rozszczepy podniebienia);

• nie słyszy;

wówczas nie należy lekceważyć tych zjawisk, tylko możliwie szybko zgłosić się do logopedy.

W naszej placówce podczas zajęć logopedycznych wykorzystywane są różnorodne nowatorskie metody m.in

są to ćwiczenia z zakresu terapii ręki.

Dlaczego ćwiczenia ręki w terapii logopedycznej są konieczne?

• mowa oraz motoryka mała na poziomie neurofizjologicznym są ze sobą ściśle związane. Oba ośrodki (ośrodek ruchowy mowy oraz ośrodek ruchowy ręki) są ze sobą powiązane funkcjonalnie w mózgowej organizacji czynności psychicznych. Obie funkcje należą do wyższych i złożonych czynności mózgowych zajmujących największy, w porównaniu z innymi funkcjami, obszar kory mózgowej (twarz i ręce znajdują się blisko siebie i zajmują największy obszar na powierzchni kory mózgowej)

• dzieci, u których stwierdzono opóźniony rozwój ruchowy, problemy z napięciem mięśniowym, koordynacją wzrokowo-ruchową, motoryką małą, mają opóźnioną mowę

• obniżone napięcie mięśni w obszarze całego ciała skutkuje obniżonym napięciem mięśni aparatu artykulacyjnego. Problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności z wykorzystaniem chwytu pęsetowego czy szczpcowego utrudniają , a czasami nawet uniemożliwiają dziecku wykonywanie precyzyjnych ruchów artykulacyjnych (wypowiadanie głosek, sylab, słów itp.)

• do czynności mówienia istotny jest rozwój motoryki całego ciała, szczególnie zaś motoryki małej, motoryki precyzyjnej. Od sprawności ruchowej rąk zależy sprawność aparatu mowy, a od sprawności ruchowej aparatu mowy zależy sprawność artykułowania. Ruchy artykulacyjne są szybkie i precyzyjne, a przechodzenie od jednych głosek do drugich wymaga właściwego czucia ułożenia narządów mowy.

Zdolność mówienia jest niezwykle złożoną i skomplikowaną czynnością motoryczną.

Logopedia

mgr Katarzyna Safińska