• JEŻYKI

Katarzyna Jańczyk

Miejsce realizacji: Przedszkole Miejskie nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie

Termin realizacji: wrzesień 2023 – czerwiec 2024

Zakres innowacji ze względu na zasięg: dzieci 6 letnie z grupy „Jeżyki”

Warunki realizacji innowacji: w ramach zajęć

Cele szczegółowe:

- Budzenie świadomości narodowej, poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po Polsku, chodzimy do polskiego przedszkola, naszą Ojczyzną jest Polska;

- Kształtowanie postaw patriotycznych oraz szacunku dla własnego państwa;

- Rozwijanie wiedzy dzieci na temat naszego miasta, regionu, Ojczyzny;

- Zapoznanie dzieci z polskimi symbolami narodowymi;

- Zapoznanie z kulturą i tradycjami naszego kraju, regionu -tańce, zabawy, potrawy,
            stroje regionalne;

- Poznanie literatury wierszy, legend, opowiadań o treści patriotycznej;

- Wzbogacenie słownictwa dzieci w obszarze edukacji patriotycznej;

- Poszerzanie wiedzy na temat świąt państwowych;

- Wyjaśnienie dzieciom znaczenia słowa ,,patriota”.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

"Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY"

Czas trwania projektu: wrzesień 2023 r.  - maj 2024 r.

Realizatorzy projektu w grupie Jeżyki: Agnieszka Styczeń, Katarzyna Jańczyk.

Cele:

- Poszerzanie świadomości ekologicznej.

- Kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego.

- Wyrabianie właściwego szacunku do otaczającej przyrody.

- Poznawanie rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.

- Racjonalne wykorzystanie zasobów przyrody oraz utylizacji odpadów.

- Rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.

- Rozwijanie zdolności poznawczych.

- Przejawianie w stosunku do zwierząt troski i życzliwości.

- Budzenie zaciekawienia otaczającym światem.

- Utrzymywanie pozytywnych relacji na linii przedszkole - rodzice. Zachęcanie ich do aktywnego współdziałania
          w życiu placówki i grupy przedszkola.

MIĘDZYNARODOWY

PROJEKT EDUKACYJNY

KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE 2023/2024

Realizatorzy projektu w grupie Jeżyki: Agnieszka Styczeń, Katarzyna Jańczyk.

Czas trwania projektu:

wrzesień 2023 r. - maj 2024 r.

Główne cele projektu:

- Wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci poprzez twórcze działania plastyczne.

- Inicjowanie i popularyzowanie kreatywnych zabaw i dziecięcej twórczości plastycznej.

Cele szczegółowe:

- Prowadzenie prawdziwie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój dziecka, a szczególnie małej motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, wyobraźni, uwagi.

- Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki i aktywności dziecka w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczeń i polisensorycznego pozawania stymulującego rozwój.

- Wyzwalanie ekspresji twórczej i naturalnej kreatywności.

- Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.

Prace dzieci zamieszczane zostają na stronie: