• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

• "Niech się wreszcie każdy dowie

i rozpowie w świecie całym,

że dziecko to także człowiek,

tyle, że jeszcze mały (...)"

Janusz Korczak

Kalendarzowa data 20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To taki moment, w którym uwaga wszystkich jest kierowana na dzieci i ich prawa.

W dniach 17-21 listopada w naszym przedszkolu już tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w ramach akcji organizowanej przez UNICEF. Dzieci przychodziły ubrane na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W grupach zostały przeprowadzone gry, zabawy i zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem urozmaiconych materiałów edukacyjnych.

Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych osób oraz radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.

Należy pamiętać, nie tylko od święta, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie same prawa - prawa człowieka.

• „A to jeż – kolczasty zwierz!”

• Kontynuacją obchodów Dnia Jeża w naszym przedszkolu był konkurs recytatorsko – wokalny adresowany do dzieci z grupy „Jeżyki”, który odbył się 21 listopada 2023 roku. Zadaniem konkursowym tego przeglądu było samodzielne przygotowanie i prezentacja dowolnego utworu literackiego lub muzycznego, związanego z postacią sympatycznego kolczastego zwierzaka. W  przepięknych kostiumach przedszkolaki popisywały się swoimi zdolnościami aktorskimi. Jury, pod przewodnictwem dyrektora przedszkola - pani Ewy Konderak, nagrodziło wysiłki uczestników przyznając wszystkim pierwsze miejsce. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody rzeczowe. Gratulujemy i składamy serdeczne podziękowania rodzicom za trud i zaangażowanie włożone w  przygotowanie swoich pociech do konkursu. Popisy „Jeżyków” dostarczyły wszystkim  niezapomnianych wrażeń.

• Dzień Życzliwości i Pozdrowień

• "Odrobinę uprzejmości względem drugiego człowieka jest więcej warte,

niż miłość ku całej ludzkości"

/R. Dehmel/

Dnia 16 listopada dzieci z grupy Krasnoludki obchodziły Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Tego dnia nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. "Królewna Gburka".

Dzieci dowiedziały się czym jest życzliwość, w jaki sposób można ją okazywać innym oraz, że dobro drzemie w każdym z nas.

Magiczne słowa i dobre czyny królowały przez cały dzień. Wszyscy podczas wspólnej zabawy stworzyli z uśmiechniętych buziek girlandę przyjaźni.

Cała grupa złożyła również Przysięgę Przyjaźni, którą przedszkolaki podpisały odciskiem palca umoczonego w farbie.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało od nauczyciela karteczkę z dobrym słowem, które później mogło przekazać dalej.

• Tygryski i Jeżyki w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

• Dnia 20.11.2023 r. dzieci z grup „Tygryski” oraz „Jeżyki” przeżyły niezwykłą przygodę podczas wizyty w Planetarium Śląskim w Chorzowie, gdzie uczestniczyły w fascynującym spektaklu zatytułowanym „Jesteśmy gwiazdami”. Podczas projekcji nasze przedszkolaki miały okazję przenieść się w magiczny świat kosmosu i poznać jego tajemnice. Dowiedziały się między innymi: co było na początku, jak powstało życie, na czym polega ewolucja gwiazd i to, że składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki. To wyjątkowe doświadczenie z pewnością rozbudziło w nich ciekawość świata. Wszycy zgodnie uważamy wycieczkę za bardzo udaną.

• Dzień Myszki Miki w Zajączkach.

• Myszka Miki to postać znana na całym świecie. Lubią ja nie tylko dzieci, ale również dorośli, jest bohaterem licznych kreskówek Walta Disneya. 18 listopada obchodzi swoje urodziny, i to właśnie wtedy cały świat celebruje Dzień Myszki Miki, czyli Mickey Mouse Day. Nasze Zajączki również postanowiły świętować razem z Myszką Miki. Na początek dzieci założyły opaski z uszkami Myszki Miki oraz złożyły Jej życzenia i zaśpiewały gromkie STO LAT. Następnie wykonały pracę plastyczną – twarz Myszki Miki. Na koniec dzieci z zaciekawieniem obejrzały film o przygodach Myszki Miki. Wszystkim dzieciom bardzo spodobał się ten wyjątkowy dzień z bajkową postacią.

• Marysia w V Akademii Szancera

• 16 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 10 im. Jana Marcina Szancera w Będzinie odbyło się spotkanie w ramach „V-tej Akademii Szancera”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Pana Łukasza Komoniewskiego.

Przedstawicielką naszego przedszkola była Marysia z grupy Żabki, która godnie nas rezprezentowała. Uczestnicy akademii zainspirowani scenką w wykonaniu nauczycieli oraz prezentacją twórczości Jana Marcina Szancera, rozwijając pokłady fantazji i wyobraźni stworzyli biżuterię własnego projektu.

Marysi gratulujemy zaangażowania i talentu.

• Konkurs wewnątrzgrupowy w grupie Krasnoludki

• W grupie Krasnoludki odbył się wewnątrzgrupowy konkurs plastyczny: „Krasnoludek –znak mojej grupy”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały postać krasnoludka różnorodnymi technikami plastycznymi. Wszystkie prace były piękne i kolorowe, zrobione z ogromną starannością i kreatywnością. Dlatego wszystkim uczestnikom przyznano jednogłośnie I miejsce. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy  oraz upominki.

Serdecznie podziękowania składamy wszystkim uczestnikom konkursu.

• Oluś zdobywcą wyróżnienia w konkursie plastycznym

• Znamy juz laureatów konkursu ekologicznego organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Wojewodztwa Śląskiego w Będzinie pt.: "Kolorowy świat motyli"

Miło nam poinformować, iż praca Olka z grupy Żabki została doceniona.

Jury konkursowe przyznało Olkowi wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :-)