PRZEDSZKOLE
"Mój przyjaciel - jeż " - rozstrzygniecie drugiej edycji konkursu rodzinnego w grupie "Jeżyki"
To już druga edycja konkursu rodzinnego pod hasłem „Mój przyjaciel – jeż” ogłoszona w grupie „Jeżyki”. Tym razem zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu niepowtarzalnego kostiumu jeża. Rozstrzygniecie odbyło się 14 listopada 2022 roku. W tym dniu dzieci celebrując Święto Jeża podejmowały różnorodne aktywności mające na celu poznanie tego sympatycznego drapieżnika i jego zwyczajów. W pomysłowych i niepowtarzalnych strojach przygotowanych wspólnie ze swoimi rodzicami wesoło bawiły się przy muzyce. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością i wielkimi zdolnościami tworząc tak niezwykłe wizerunki jeża. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami.
RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY W MOTYLKACH
W czwartek 10.11. w grupie Motylki odbyło się rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu pt. „Moja przyjaciółka Kicia Kocia”. Zadaniem chętnych przedszkolaków wraz z rodzicami było wykonanie postaci Kici Koci dowolną techniką plastyczną według własnego pomysłu. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością, pomysłowością oraz wielkimi zdolnościami plastycznymi.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA W ŻABKACH ,KRASNOLUDKACH, WIEWIÓRKACH I ZAJĄCZKACH
W czwartek, 10 listopada, w kalendarzu ma swoje miejsce Międzynarodowy Dzień Jeża. W przeddzień jego święta dzieci z grup Żabki i Krasnoludki oraz Zajączki obchodziły to do tej pory mało znane wydarzenie. Warto jednak sprawdzić, jaka idea mu przyświeca. Specjalny dzień dla kolczastego ssaka ustanowiony został w trosce o jego ochronę. Jeże, mimo, że w Polsce znajdują się pod ochroną, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Warto zatroszczyć się o jeże nie tylko na co dzień, ale i przed zimą i w zaciszu ogrodu zostawić dla nich pryzmę opadłych z drzew liści. Chcąc zwrócić uwagę najmłodszych na konieczność opieki nad tymi sympatycznymi ssakami przeprowadzono w grupach zajęcia przybliżające ciekawostki na temat jeża. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać opowiadania o bajkowym Kolczatku, obejrzeć historyjkę obrazkową, uczestniczyć w zabawach dydaktycznych, łamigłówkach, przeliczać w znanym zak
„SZKOŁA DO HYMNU”- OGÓLNOPOLSKA AKCJA 2022
W przeddzień NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, czyli 10 listopada 2022r. punktualnie o godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki zebrały się w auli naszego przedszkola i uroczyście, w galowych strojach odśpiewały Hymn Narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób kolejny już raz społeczność naszego przedszkola uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Szkoła do hymnu”. Głównym celem inicjatywy jest wspólne świętowanie bardzo ważnego dnia w historii Polski na znak patriotyzmu, przywiązania do ojczystego kraju oraz kształtowania szacunku wobec polskich symboli narodowych. Warto wspomnieć, iż akcja ta została zapoczątkowana od 2018r. i cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród "Małych Polaków".
KRASNOLUDKI Z WIZYTĄ W POBLISKIM GABINECIE STOMATOLOGICZNYM
9 listopada 2022 r. dzieci z grupy Krasnoludki odwiedziły pobliski gabinet stomatologiczny w Promedica Centrum Diagnostyczno- Lekarskim, gdzie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych kształtowaniu nawyków prozdrowotnych. Przesympatyczne Panie dokładnie wyjaśniły naszym przedszkolakom jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz jakie produkty należy spożywać, aby nasze zęby były zdrowe. Ponadto chętne Krasnoludki mogły usiąść na fotelu stomatologicznym, a Panie z niezwykłą serdecznością skontrolowały uzębienie. Przedszkolaki za dzielną postawę zostały obdarowane dyplomami oraz naklejkami, a my w ramach podziękowania wręczyliśmy Paniom samodzielnie wykonane laurki.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W ŻABKACH
„Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek" Albert Einstein
Bajki i baśnie towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe, przybliżają wartości takie jak pracowitość, troskliwość, odwaga czy zaufanie. Pamiętamy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie, sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Przedszkolaki z grupy Żabki 4 listopada dołączyły do obchodów tego wyjątkowego święta, MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POSTACI Z BAJEK. Rozpoczęły dzień od udziału w teatrzyku kukiełkowym do popularnej bajki pt.: "Trzy świnki". Dzieci rozwiązywały zagadki, łamigłówki, szukały drogi w labiryncie, dostrzegały związki przyczynowo-skutkowe, składały puzzle oraz wykonały pracę plast
PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA PODZIĘKOWANIE
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki na rzecz potrzebujących zwierząt.
Zgromadziliśmy spore ilości pokarmu, kocy, ręczników, zabawek i innych akcesoriów.
Tegoroczna edycja przebiegała dwuetapowo. Część zebranych darów została przekazana 15 października na miejską zbiórkę mającą wspomóc działalność pobliskich schronisk. Druga część została przekazana dla schroniska w Sosnowcu.
"Jesienny Cudaczek" w grupie Zajączków.
Dnia 03.11.2022 r. w grupie Zajączki odbyło się rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu pt. "Jesienny cudaczek".
Celem konkursu było rozbudzenie fantazji i wyobraźni twórczej dzieci, zaspakajanie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną, kształtowanie wrażliwości dzieci na otaczające je środowisko oraz tworzenie atmosfery zadowolenia i radości z dobrze wykonanego zadania.
KRASNOLUDKI I ZAJĄCZKI W TEATRZE DZIECI ZAGŁĘBIA
2 listopada 2022r. przedszkolaki z grupy Krasnoludki oraz Zajączki miały możliwość kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu pt. „Złota”. Spektakl Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie opowiada historię małżeństwa- rybaka i jego niespełnionej żony podejmując bardzo istotny temat szczęścia. Akcja sztuki rozgrywa się głównie w nadmorskich głębinach, gdzie bohaterowi przeżywają wiele zabawnych przygód. Zaznaczyć również warto, iż spektakl „Złota” podejmuje ważne zagadnienia związane z ekologią, zwracając szczególną uwagę na problem zanieczyszczenia wód na świecie. Gra aktorska, wspaniała scenografia, muzyka, efekty specjalne spowodowało, że przedszkolaki z obu grup oglądały spektakl z wielkim zaciekawieniem i miło spędziły czas poza murami naszego przedszkola.
DZIEŃ DYNI W MOTYLKACH, PSZCZÓŁKACH I WIEWIÓKACH
„Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów
czas ogłosić Dzień Dyni”
W piątek 28 października w grupie Motylki, Pszczółki I Wiewiórki obchodziliśmy Dzień Dyni. Tego dnia dzieci wzbogaciły wiedzę na temat wyglądu, budowy, walorów oraz różnorodności tego warzywa. Dowiedziały się także, iż dynia jest bardzo zdrowa i możemy z niej przygotować wiele smacznych potraw. Przedszkolaki brały również udział w dyniowych zabawach muzyczno – ruchowych, rozwiązywały zagadki i quizy z dynią w roli głównej. Dynia zainspirowała nas również do wykonania pracy plastycznej. Dzięki temu powstały piękne dynie wykonane przez nasze maluszki.
"JESIENNY LUDZIK" - rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego w "Pszczółkach"
Jesień to pora roku, która obdarowywuje nas różnymi darami i paletą pięknych barw. Grupa "Pszczółki" zorganizowała jesienny rodzinny konkurs plastyczny dla swoich wychowanków i ich najbliższych. Zadaniem chętnych przedszkolaków było wykonanie w domu ludzika z darów jesieni. Wpłynęło 14 niesamowitych prac. Jury jednogłośnie przyznało wszystkim uczestnikom zaszczytne I miejsce ! Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody. Serdecznie gratulujemy !!! "Jesienne ludziki" można podziwiać w holu naszego przedszkola :)
"Tygryski" i "Jeżyki" w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.
26 października 2022 roku pięciolatki z grupy „Tygryski” i „Jeżyki” odwiedziły niezwykłe muzeum znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Istniejące od ponad dwudziestu lat Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie przenosi zwiedzających w przeszłość prezentując eksponaty z XIX i XX wieku związane z historią wytwarzania chleba, dawną szkołą oraz życiem codziennym mieszkańców Śląska. Zgromadzone kolekcje obejmują kilkanaście tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, przedmiotów codziennego użytku, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. Przedszkolaki oglądając „Balladę o bochenku chleba” poznały znaczenie chleba w tradycji staropolskiej, uczestniczyły w lekcji w dawnej klasie lekcyjnej, odwiedziły górnicze mieszkanie oraz cukiernię. Zwiedzanie połączone było z warsztatami podczas, których dzieci same przygotowały drożdżowe bułeczk
Wyjątkowy spektakl na niebie...
W dniu 25 października przedszkolaki z naszego przedszkola miały przy okazji zaćmienia słońca zdobyć nową wiedzę.
Dzieci z "Zajączków" dowiedziały się, że zjawisko to można obserwować co kilkanaście lat i polega ono na tym, że Księżyc wirując wokół Ziemi, znajduje się między nią a Słońcem i przykrywa jego część. Dzieci przygotowały się do śledzenia tego zjawiska odpowiednio - miały ze sobą zaciemniane klisze, by nie oglądać zaćmienia gołym okiem. Wydarzenie to wywarło ogromne wrażenie na dzieciach i z pewnością będzie pierwszym krokiem w rozwijaniu zainteresowań astronomią. Całkowite zaćmienie słońca zapowiadane jest na 7 października 2135 roku…
Tygryski w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.
Dnia 25.10 dzieci z grupy Tygryski uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt.: „Cztery pory roku” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Ich celem było utrwalenie i poszerzenie wiadomości na temat pór roku, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Zajęcia były niezwykle interesujące, a dzieci aktywnie w nich uczestniczyły: odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki, zbierały jesienne liście, kolorowały a następnie wycinały liście. Drzewo, na którym Tygryski umieściły swoje liście zachwyciło jesiennymi barwami.
UDZIAŁ LILIANNY Z GRUPY „KRASNOLUDKI” W MIEJSKIM KONKURSIE „ŚWIĘTO PIECZONEGO KARTOFLA”
Dnia 25 października 2022r. Lilianna z grupy "Krasnoludki" reprezentowała naszą placówkę w miejskim konkursie plastycznym „Święto pieczonego kartofla”, którego organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 14 w Będzinie. Wydarzenie to rozpoczął występ przedszkolaków, którzy zilustrowali wszystkim zgromadzonym krótką bajeczkę o wróbelku Elemelku, ziemniaku i bąbelku oraz zachęcili do wspólnych zabaw ruchowym w obecności „kartofelka”. Głównym punktem konkursu było wykonanie przez przybyłych przedszkolaków sylwety Pani Jesień z użyciem różnych materiałów plastycznych oraz ziemniaczanych stempelków. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali I miejsce, dyplomy oraz nagrody. Konkurs ten mimo, że dostarczył nam wielu pozytywnych emocji, to również rozwijał dziecięcą fantazję, pomysłowość i wzbogacił wiadomości na temat warzyw.
Międzynarodowy Dzień Origami w Krasnoludkach i Zajączkach
25 października 2022 roku obchodziliśmy w grupie Zajączki i Krasnoludki Światowy Dzień Origami.
Origami jest ciekawą techniką plastyczną, która daje bardzo wiele możliwości. Może stanowić doskonałe ćwiczenie kompozycyjne, zabawowe, relaksacyjne i wyciszające. Składając papier dziecko uruchamia wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija myślenie twórcze, konstrukcyjne, usprawnia spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Dzieci z obu grup wykonały wspaniałe pracę, którymi z pewnością pochwalą się w domu.
„SZYSZKOWY ZAWRÓT GŁOWY”- RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY W GRUPIE KRASNOLUDKI
Z początkiem października 2022r. w grupie Krasnoludki został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pod hasłem : „Szyszkowy zawrót głowy”. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych, rozwijanie kreatywności i twórczości dziecięcej, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz czerpanie radości z procesu rodzinnego tworzenia. Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennej pracy z wykorzystaniem jesiennego materiału- szyszek w roli głównej. Za ogromne zaangażowane i kreatywne podejście do tematu jury w składzie wychowawców przyznało wszystkim uczestnikom I miejsca. Każdy otrzymał dyplom i drobny upominek.
Audycja muzyczna
19 października wychowankowie naszego przedszkola byli uczestnikami audycji muzycznej.
Podczas zajęć uczyły się rozumieć i tworzyć muzykę poprzez improwizację. W pierwszej kolejności przy użyciu najcenniejszego instrumentu jakim jest własny głos, a następnie przy pomocy instrumentów perkusyjnych. Najbardziej odważni mieli okazję akompaniować razem z naszym gościem. Muzykowanie odbywało się przy dźwiękach keyboardu, ukulele oraz instrumentów niemelodycznych. Podczas spotkania dzieci wspólnie bawiły się przy popularnym, dziecięcym repertuarze. Przedszkolaki były zachęcane do podejmowania rożnych działań, wzajemnego współdziałania oraz uczenia się poprzez naśladownictwo.
UDZIAŁ GRUPY „KRASNOLUDKI”, "ŻABKI" i "ZAJĄCZKI" W WYZWANIU CODE WEEK 2022
Od 8 do 23 października 2022 r. trwa CODE WEEK, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Jest to społecznościowa inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Jest to również czas, w którym wszyscy starają się promować ideę nauki kodowania oraz pokazać, że kodować możemy niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. W tym roku Krasnoludki, Żabki i Zajączki ponownie przyłączyły się do akcji. Rozwiązywaliśmy multimedialne karty pracy, jak również wzięliśmy udział w jesiennym, dywanowym kodowaniu z użyciem przyrodniczego materiału.
Tygryski w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”
Wisława Szymborska
Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzanie wśród najmłodszych zainteresowań czytelniczych. W związku z tym dzieci z grupy Tygryski w dniu 18.10 udały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Pani bibliotekarka w ciekawy i przystępny sposób opowiedziała o zasadach obowiązujących w tym magicznym miejscu, pokazała ciekawe książki dla najmłodszych czytelników. Tygrysy zwiedziły bibliotekę dla dorosłych i czytelnię. Na koniec wykonały zakładki do książek.
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1839375