PRZEDSZKOLE
Wyróżnienie w konkursie dla WIEWIÓREK
Z przyjemnością chcemy poinformować, że WIEWIÓRECZKI zdobyły WYRÓŻNIENIE w X edycji konkursu
"PIĘKNE SĄ NASZE BARWY OJCZYZNY".Konkurs ten jest objęty patronatem przez p. Rafała Adamczyka, p.Sebastiana Szaleńca oraz Prezydenta Miasta Będzina p. Łukasza Komoniewskiego.
Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce 22 kwietnia w I LO
im. M. Kopernika w Będzinie, gdzie wszyscy laureaci konkursu wraz z naszymi maluszkami byli gośćmi licealistów.
Wiewióreczki z wielkim przeżyciem uczestniczyli w całej gali rozdania nagród, gdzie następnie miały możliwość zwiedzenia murów szkoły. Cały dzień był pełen wrażeń a przejażdżka busem pozostanie długo
w pamięci naszych najmłodszych.
Oby takich dni było jak najwięcej.
„TYGRYSKI” W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BĘDZINIE
Dnia 19 kwietnia dzieci z grupy „Tygryski” wybrały się pieszo na zajęcia do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, gdzie czekała na najmłodszych przesympatyczna Pani Ola. Przedszkolaki na początku przypomniały sobie zasady obowiązujące w bibliotece, po czym pani bibliotekarka zaprosiła „Tygryski” na tajemniczą lekcję, podczas której miały okazję poznać historię pisma, jego rozwój i rodzaje. Ponadto dowiedziały się jakiego pisma używały poszczególne narody, jakie są rodzaje alfabetów, a także w jaki sposób powstał druk. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak mógł wystukać na starej maszynie do pisania literki swojego imienia oraz spróbował odzwierciedlić na papierze chińskie pismo.
Dzień Patrzenia się w Niebo u "Krasnoludków" i "Zajączków"
„Oprócz błękitnego nieba, nic mi więcej nie potrzeba”
Marek Jackowski
Dzień Patrzenia się w Niebo przypada na 14 kwietni.W tym właśnie dniu dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Zajączki” chciały pogłębić swoją wiedzę na temat nieba,a także innych otaczających nas planet. Spojrzeć w niebo nic trudnego, warto zawsze znaleźć odpowiedni moment żeby na chwilkę się zatrzymać i spojrzeć w górę oddalić się w świat marzeń …Niebo kryje wiele tajemnic, które można wyczytać w środku nocy podziwiając piękne obiekty astronomiczne. Kto z nas nie zastanawiał się do czego podobne są chmury i jak to jest dotknąć i poczuć je na skórze choć przez chwilę … Dzieci uczestniczące w zajęciach właśnie miały możliwość udziału w pracy badawczej i wspólnie wykonać w warunkach przedszkolnych piękne chmury przy pomocy prostych materiałów dostępnych w każdym domu. Zabawy było co nie miara, a radości jeszcze więcej, aż miło by
Warsztaty wielkanocne z udziałem Pszczółek i Tygrysków w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie
W dniach 11 oraz 13. 04. 2022r. dzieci z grup Pszczółki i Tygryski, wzięły udział w warsztatach edukacyjnych "Święta Wielkanocne" w Ośrodku Edukacyjnym ZPKWŚ w Będzinie. Na zajęciach dzieci przypomniały sobie oznaki aktualnej pory roku i rozwiązały zagadki dotyczące pierwszych wiosennych kwiatów i ptaków wracających z dalekich krajów. Następnie w ramach zajęć została pokazana dzieciom prezentacja nt. tradycji i obyczajów, jakie towarzyszyły kiedyś i dziś Świętom Wielkiej Nocy. Z dumą możemy się pochwalić, że przedszkolaki posiadają naprawdę ogromną wiedzę na temat przyrody i zbliżających się Świąt, czym niejednokrotnie zaskakiwały. Na koniec wszystkie przedszkolaki wykonały kolorowe wielkanocne ozdoby, które z pewnością będą dekoracją niejednego wielkanocnego stołu.
Projekt "Mały przyrodnik" w grupie Zajączki.
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w grupie Zajączków zakończyła się innowacja pedagogiczna o ciekawostkach w otaczającym nas świecie przyrody pt. "Mały przyrodnik".
Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez min. ciekawe eksperymenty przyrodnicze, pokazujące zjawiska z najbliższego otoczenia, których na co dzień często nie dostrzegamy.
Międzynarodowy projekt edukacyjny "Dzieci na scenie" w Żabkach
Dzieci z grupy "Żabki" aktywnie działają w międzynarodowym projekcie edukacyjnym zatytułowanym "Dzieci na scenie". Głównym celem projektu jest tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, zaspokajanie potrzeby tworzenia sztuki oraz wzmacnianie wiary we własne możliwości.
CZEKOLADOWY DZIEŃ W GRUPIE „TYGRYSKI”
„Czekolada mleczna, gorzka, biała…
Każda jest wspaniała…”
12 kwiecień to najsłodszy dzień w roku, bowiem na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Czekolady. Obok tego wyjątkowego święta nie można przejść obojętnie. Grupa „Tygryski” w czekoladowych akcentach na swoich ubrankach postanowiła smakowicie przeżyć ten dzień. Przedszkolaki na podstawie filmiku edukacyjnego dowiedziały się z czego powstaje czekolada, jakie są jej rodzaje i co jest jej głównym składnikiem. Ponadto Tygryski brały udział w zabawie „Czekoladowa matematyka”, podczas której pracowały w małych zespołach oraz indywidualnie wykonując multimedialne karty pracy. W tym dniu nie zabrakło także ciekawostek o czekoladzie, jak również każdy przedszkolak mógł wykazać się kreatywnością tworząc papierowego „czekoladowego loda z posypką”.
Jarmark Wielkanocny - występ grupy Zajączki
10 kwietnia w naszym mieście odbył się Wielkanocny Jarmark. Pod Miejska Biblioteką publiczną można było podziwiać i oczywiście zakupić mnóstwo pięknych ozdób świątecznych wykonanych własnoręcznie przez dzieci z różnych szkół i przedszkoli oraz lokalnych sprzedawców. Wśród nich można było znaleźć kolorowe pisanki, koszyczki wielkanocne, uszyte zajączki i gąski, zajączki wyrzeźbione w drewnie i wiele innych pięknych rękodzieł. Czas kiermaszu umilały taneczne występy przedszkolne oraz szkolne. Z naszego przedszkola miały okazję zaprezentować się dziewczynki z grupy Zajączki. Pomimo chłodnej i deszczowej pogody Zajączki rozgrzały widownie swoim układem tanecznym do piosenki CLEO "Dobre słowa". Po udanym występie i oklaskach publiczności Pani Dyrektor pogratulowała dziewczynkom występu i wręczyła upominki, które sprawiły dzieciom mnóstwo radości.
Patryk z Wiewiórek I miejsce, Martynka z "Pszczółek" - II miejsce w konkursie recytatorskim
Serdecznie gratulujemy Patrykowi z grupy "Wiewiórki" za zdobycie
I miejsca oraz Martynce z grupy "Pszczółki", za zdobycie II miejsca w Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim - Logopedyczne wyzwanie - wierszy recytowanie
organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Będzinie. Patryk wyrecytował wierszyk pt."Szara myszka", gdzie zaprezentował swoje umiejętności deklamowania jako 3 latek natomiast Martynka brawurowo wyrecytowała wiersz Anny Chrzanowskiej pełen syczących głosek pt. "Rarytasy Stasia". Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu naszych podopiecznych.
Dzień Sportu w grupie Pszczółki, Zajączki i Krasnoludki
W piątek 08.04., dzieci z grupy Pszczółki, Krasnoludki i Zajączki obchodziły Dzień Sportu. Głównym celem było zachęcenie przedszkolaków do aktywności ruchowej, kształcenie zachowań prozdrowotnych oraz nabywanie wiary we własne możliwości. Zajęcia rozpoczęliśmy rozmową na temat dyscyplin sportowych, korzyści wynikających z uprawiania sportu oraz kodeksu zachowania sportowca. Następnie na sali gimnastycznej odbyły się rozgrywki sportowe, dzięki którym przedszkolacy poznali zasady zdrowej rywalizacji „fair – play” oraz sposoby radzenia sobie z porażką. Dzieci brały także udział w konkurencjach i zawodach sportowych. Uczyły się również jak przeprowadzić rozgrzewkę ciała oraz jak wykonywać ćwiczenia rozciągające i kształtujące równowagę.
WYRÓŻNIENIE DLA LILII Z GRUPY „TYGRYSKI” W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
Z uśmiechemy pragniemy poinformować, iż nasz Tygrysek- Lilia otrzymała wyróżnienie, reprezentując naszą placówkę w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka” pod honorowym patronatem Krystyny Brzechwy i Prezydenta Miasta Będzina. Lilia wykonała na arkuszu papieru znaną wszystkim „Kaczkę Dziwaczkę”, wykorzystując różnorodne materiały plastyczne.
Listy dzieci - ogłoszenie.
Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie informuje, iż w terminie od 11 do 15 kwietnia 2022 roku będą spisane umowy cywilno – prawne z rodzicami/prawnymi opiekunam dzieci zakwalifikowanych do placówki w roku szkolnym 2022/2023.
Spisując umowę należy mieć przy sobie dowód osobisty.
"Była sobie bajka..." projekt edukacyjny w "Jeżykach".
„Mała książka w Twej kieszeni
szary świat w przygodę zmieni!”.
4 kwietnia b.r. w grupie „Jeżyki” w ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Była sobie bajka…” obchodzono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena - twórcy niezliczonych baśni dla dzieci - 2 kwietnia na całym świecie celebruje się to święto, aby rozpowszechniać literaturę dla dzieci oraz zachęcać najmłodszych do sięgania po książki. Dzieci stworzyły swoją przedszkolną bibliotekę, w której znalazły się przyniesione przez nie ulubione pozycje książkowe. Rozwiązywały zagadki, rebusy – rozpoznawały bohaterów, charakterystyczne rekwizyty, tytuły utworów. Czterolatki wykonały zabawne zakładki do książek, a w „szpitalu dla książek” naprawiały uszkodzone egzemplarze. Nie mogło zabraknąć wspólnego słuchania i oglądania wybranych książeczek. Przedszkolaki dzieliły się ze sobą spos
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI U "PSZCZÓŁEK" I "TYGRYSKÓW"
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. W naszym Przedszkolu również nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu, które ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych. "Pszczółki" i "Tygryski" świętowały ten dzień przynosząc z domu swoje ulubione książeczki oraz baśnie Andersena. Wszystkie zajęcia, zabawy i działania dzieci związane były w tym dniu z książką. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci miały okazję dowiedzieć się jak powstaje książka oraz poznały zasady szanowania książek. Ponadto poznaliśmy postać Hansa Christiana Andersa oraz wysłuchaliśmy jego baśni czytanych przez nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że książki będą często gościć w na
„NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE MIASTO”- RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY W GRUPIE TYGRYSKI I PSZCZÓŁKI
W ramach grupowego projektu edukacyjnego „Podróże po Polsce” w TYGRYSKACH oraz PSZCZÓŁKACH został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pod hasłem : „Najpiękniejsze polskie miasto”. Celem konkursu było ukazanie piękna polskich miast, rozwijanie zainteresowań naszym krajem, rozwijanie twórczej aktywności plastycznej, wyobraźni, kreatywnego myślenia oraz czerpanie radości z procesu rodzinnego tworzenia. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie na arkuszu kartki A3 jednego wybranego miasta, które zostało omówione podczas realizacji projektu „Podróże po Polsce”. Dzięki wykorzystaniu różnorodnego materiału plastycznego, różnych technik oraz zaangażowaniu dzieci i rodziców powstały najpiękniejsze polskie miasta. Jury w składzie wychowawców przyznało wszystkim uczestnikom I miejsce. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek.
POWITANIE WIOSNY Z ZIELONĄ ŻABKĄ W GRUPIE WIEWIÓRKI
W minionym tygodniu dzieci z grupy Wiewiórki powitały panią Wiosnę wspólnie z zieloną żabką. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane do przedszkola w zielonych elementach garderoby oraz założyły opaski z zieloną żabką. Tego dnia poznaliśmy różne zagadnienia dotyczące życia żab, omówiliśmy ich wygląd oraz poznaliśmy rozwój, a także próbowaliśmy rozszyfrować „kumkający” żabi język. Dzieci uczestniczyły również w wielu zabawach muzyczno –ruchowych, podczas których zamieniały się w wesołe żabki oraz układały puzzle i rysowały szlaczki z postacią żabki. Wykonana przez przedszkolaki postać pani Wiosny towarzyszyła im podczas zajęć i nabierała coraz więcej wiosennych kolorów na swą sukienkę. Dzieci wykonały również pracę plastyczną, orgiami z kółek, „Zielona Żabka”.
DZIEŃ TEATRU u "Pszczółek", "Jeżyków", "Tygrysków", "Motylków" i "Krasnoludków"- wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie
"Każda bajka się staje prawdziwa
Gaśnie światło i scena ożywa.
Wszystko może się zdarzyć na scenie.
Działa czar, póki trwa przedstawienie"
27 marca to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU. Kontakt ze sztuką teatralną jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka. Teatr w życiu dziecka jest czynnikiem wspomagającym jego rozwój, uaktywnia fantazję, a także marzenia i zainteresowania. Nasze przedszkolaki 25 marca w ramach piątkowych zajęć postanowiły włączyć się w obchody tego święta i udały się na wycieczkę autokarową do zaprzyjaźnionego Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. "Plastusiowy pamiętnik". Przedstawienie opowiada o ludziku z plasteliny, który zamieszkał w piórniku Tosi, uczennicy pierwszej klasy. "Plastuś" poznaje się z przyborami ze szkolnego piórnika, walczy z postawionym w zeszycie kleksem, ratuje ołówek pożyczony niegrzecznej
Międzynarodowy Dzień Gofrów w grupie Zajączki, Żabki i Krasnoludki
Gofry, goferki to deser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, jest to świetny pomysł na drugie śniadanie jak i podwieczorek. 24 marca dzieci z grupy Zajączki oraz 25 marca z grupy Żabki obchodziły "Międzynarodowe Święto Gofrów". Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat gofrów. Rozwiązywały zadania dydaktyczne, projektowały gofra według zamówienia utrwalając umiejętność przeliczania oraz obserwowały zabawną historię przygotowywania gofrów przez Kaczora Donalda. Poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Utrwaliły przestrzeganie zasad higieny podczas posiłków oraz nawyków kulturalnego zachowania się przy stole. Każde dziecko mogło wykazać się swoją kreatywnością w postaci dekorowania gofra. Zarówno zajęcia kulinarne jak i degustacja gofrów dostarczyły dzieciom ogromnej radości.
Oceanarium
23 marca dzieci z naszego przedszkola miały niebywałą okazję poznać tajemnice podwodnego świata w mobilnym Oceanarium, które jest nowoczesną multimedialną pomocą dydaktyczną. Przedszkolaki uczestniczyły w projekcji edukacyjnej w technologii 360 stopni, która odkrywała przed nimi wiedzę o morskim życiu. Podczas seansu dzieci zostały zabrane w niecodzienną podróż, aby poznać piękno i różnorodność raf koralowych. Projekcja filmu „Ekspedycja raf” umożliwiła przedszkolakom przyswojenie wiedzy o podwodnym świecie. Dzieci dowiedziały się podczas wędrówki po bajecznych rafach koralowych, że morski świat jest ekscytujący i piękny, jednak działalność człowieka i jego bezmyślność sprawiają, że podwodne ekosystemy są zagrożone.
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1859512