PRZEDSZKOLE
Warsztaty bursztynowe.
23 kwietnia w grupach Zajączki, Jeżyki oraz Pszczóki odbyły się warsztaty bursztynowe. W trakcie warsztatów dzieci poznały historię bursztynu, jego właściwości, zapoznały się z różnorakimi okazami bursztynu. Następnie dzieci wykonały obrazki oraz serduszka, które ozdobiły pyłem bursztynowym i muszelkami.
XVII Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski "Zielono mi"
W dniu 22 kwietnia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski "Zielono mi" organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 5 im. Króla Maciusia I w Będzinie.
Tematyka konkursu nawiązywała do ekologii i ochrony środowiska, a jego celem było propagowanie działań proekologicznych wśród dzieci.
Światowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to największe a zarazem najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta).
Aktywne czytanie z gimnastyką na dywanie.
19 kwietnia nasze przedszkole odwiedziła Pani Daria z Filii Nr 7 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, a wraz z nią przybył specjalny gość - Lena Manai - wielokrotna medalistka w dziedzinie gimnastyki artystycznej. Pani Daria przeczytała dzieciom książkę pt. "Jojo Joga", której bohaterka króliczka Jojo uczy dzieci, jak dzięki ćwiczeniom jogi zmierzyć się ze swoimi słabościami i emocjami. Czytaniu towarzyszyły ćwiczenia z elementami jogi oraz ćwiczenia relaksacyjne. Zwieńczeniem zajęć był występ artystyczny Leny Manai. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie.
"Piękne są nasze barwy ojczyste"
Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej wzięliśmy udział w powiatowym konkursie fotograficznym pn. „Piękne są nasze barwy ojczyste” organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im.M.Kopernika w Będzinie. Patronat honorowy nad konkursem objęli Starosta Powiatu Będzińskiego - Pan Sebastian Szaleniec, oraz Prezydent Miasta Będzina – Pan Łukasz Komoniewski. Tematyka zdjęć konkursowych nawiązywała do Święta Flagi Narodowej.
Przedszkolna dogoterapia w Żabkach
Wizyta psa w przedszkolu w ramach realizacji tematyki tygodniowej to coś nowego i ekscytującego dla dzieci, szczególnie, gdy jest to tak piękny, mądry i miły pies jak Axel. Axel to Cavalier King Charles Spaniel. Rasa ta świetnie sprawdza się w relacjach z ludźmi i jest bardzo oddana człowiekowi.
Axelowi towarzyszyli jego właściciele Szymon i Oliwia, która przybliżyła Żabkom ciekawostki na temat psów rasy Cavalier oraz aspektów opieki nad nimi. Wizytę pupila możemy potraktować jak przedszkolną dogoterapię :-). Głaskanie, przytulanie, dotykanie, karmienie Axela miało świetne działanie terapeutyczne.Zajęcia dały dzieciom dużo radości, były dla nich także relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej niż rytmiczne głaskanie psa, słuchanie jego oddechu, wyczuwanie bicia jego serduszka, czy lizanie w otwartą dłoń podczas karmienia.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,W Tuwimowie’’ w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie.
Dnia 18 kwietnia 2024 roku odbyło się rozstrzygnięcie II edycji ogólnopolskiego konkursu „W Tuwimowie”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań poezją Juliana Tuwima, rozwijanie wyobraźni poprzez ekspresję plastyczną oraz motywowanie przedszkolaków do rozwijania swojej pasji i talentów plastycznych. Konkurs adresowany był do dzieci 4 i 5 –letnich, których zadaniem było wykonanie dowolną techniką płaską pracy plastycznej pt.: „Okulary Pana Hilarego”.
„Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka”- udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym.
Z ogromną radością i dumą pragniemy poinformować o kolejnym sukcesie naszych wychowanków. Marcelina Czajkowska z grupy Jeżyki reprezentowała naszą placówkę w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka”, organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie. Praca Marceliny, przedstawiająca Kaczkę Dziwaczkę zdobyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
"MOTYLEM JESTEM..."- RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY W GRUPIE MOTYLKI
Z początkiem kwietnia 2024r. w grupie MOTYLKI został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pod hasłem: "Motylem jestem...", którego tematyka ściśle nawiązuje do nazwy naszej przedszkolnej grupy. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych, kreatywności i twórczości dziecięcej, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz czerpanie radości z procesu rodzinnego tworzenia. Zadaniem przedszkolaków było wspólnie z rodzicami wykonanie na kartce papieru sylwetki motyla według własnego pomysłu wraz z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Za zaangażowanie i kreatywne podejście do tematu konkursu jury przyznało wszystkim uczestnikom I miejsce. Każdy otrzymał dyplom i drobny upominek.
Żabki w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie
Dnia 15.04 Żabki uczestniczyły w wycieczce do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, której celem był udział w lekcji bibliotecznej. Tematem zajęć była biedronka. W ramach głośnego czytania przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii, którą przeżyła biedronka i inne owady zamieszkujące łąkę. Naśladowały przeżycia bohaterów poprzez onomatopeje, uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz wykonały kolorową biedronkę, która może również stać się zakładką do ulubionej książki.
"DOBRE MYDEŁKO"- KREATYWNE WARSZTATY W GRUPIE "MOTYLKI" ORAZ "KRASNOLUDKI"
Dnia 15 kwietnia 2024r. przedszkolaki z grupy MOTYLKI oraz KRASNOLUDKI brały aktywny udział w warsztatach mydlarskich "Dobre mydełko", które miały miejsce na terenie naszego przedszkola. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jaka jest historia powstawania mydła, z czego tworzy się mydlane kształty oraz w jaki sposób w mydlanych kostkach gromadzi się moc zapachów i niezwykłych barw. Po części teoretycznej każdy MOTYLEK oraz KRASNOLUDEK przystąpił do działań praktycznych tworząc samodzielnie glicerynowe mydełka według własnego pomysłu, wybierając kształty, elementy zdobnicze. Piękne, kolorowe, pachnące mydełka przedszkolaki zabrały ze sobą do domu. Mogą one być nietuzinkowym prezentem dla najbliższych czy też stanowić element zabaw podczas dziecięcych kąpieli.
Niebieskie Igrzyska w naszym przedszkolu.
12 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się Niebieskie Igrzyska, będące formą obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, jakim jest miesiąc kwiecień. To ogólnopolskie wydarzenie, organizowane przez Fundację Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD), jest częścią obchodów Światowych Dni Świadomości Autyzmu 2024. Igrzyska były wspaniałą okazją do aktywności fizycznej, rywalizacji i zabawy. Dzieci z wszystkich grup brały udział w różnych konkurencjach sportowych tj. przeskoki po drabince koordynacyjnej, przejście po linie, prowadzenie piłki slalomem, rzut do celu, a także zabawy z chustą animacyjną. Igrzyska w naszym przedszkolu uatrakcyjnili niezwykli goście: Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej Dąbie oraz ratownik medyczny Pan Robert Gierula. Nasi goście zapewnili dzieciom wiele atrakcji, ale przede wszystkim przekazali fachową wiedzę na temat zachowania bezpieczeństwa
Dzień Jednorożca w grupie Pszczółki.
Dzisiejszego dnia sala Pszczółek zamieniła się w magiczną krainę jednorożców. To wszystko za sprawą maskotek jednorożców, książek o jednorożcach oraz dzieci w przebraniach jednorożców. Dzień Jednorożca był okazją do poznania bliżej tych mitycznych, magicznych stworzeń, które są symbolem łagodności, czystości, mądrości, inteligencji i siły oraz wspaniałości, które zachwycają wyobraźnię dziecka i wprowadzają je do świata fantazji. Podczas zajęć dzieci słuchały ciekawych opowiadań o jednorożcach, ćwiczyły swoją pamięć i spostrzegawczość, ukłądając puzzle oraz grając w memory z obrazkami jednorożców, kolorowały też portrety jednorożców.
SPOTKANIE DZIECI Z GRUPY MOTYLKI I KRASNOLUDKI ZE STOMATOLOGIEM
Dnia 10 kwietnia 2024r. dzięki uprzejmości mamy Jakuba M. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie przedszkolaków z grupy „Motylki” i „Krasnoludki” z przesympatyczną Panią stomatolog i jej asystentkami z Polikliniki Tarabuła-Dent z Będzina. Celem dzisiejszych zajęć było uświadomienie konieczności dbania o higienę jamy ustnej już od najmłodszych latach. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały pogadanki na temat właściwej higieny, poznały sposoby prawidłowego szczotkowania zębów, gdzie ogromną atrakcją były ćwiczenia praktyczne na modelu uzębienia. Dzisiejsze spotkanie wzbogaciło wiedzę maluchów na temat dbałości o piękny uśmiech i zachęciło do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Każdy przedszkolak otrzymał drobny upominek od naszych gości, a my w ramach podziękowania za cenne wiadomości i miłe spotkanie wręczyliśmy samodzielnie wykonane laurki oraz drobny upominek w postaci zdrowej ni
Zajęcia otwarte w grupie Wiewiórki
Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z wielu form współpracy przedszkola z rodzicami, w tym czasie której mają oni okazję zapoznać się między innymi ze sposobami pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz przekonać się jak wiele ich pociechy już potrafią. Mogą również się przekonać co jeszcze należy zrobić czy też nad czym należy z dzieckiem popracować.
Warsztaty w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
W dniu 04.04.2024r., dzieci z grupy Żabki, udały się do Zespołu Parków Krajobrazowych w Będzinie, by uczestniczyć w warsztatach - "Cztery pory roku w lesie - Wiosna".
Zajęcia składały się z części informacyjnej oraz części warsztatowej. Dzieci zobaczyły prezentację, dotyczącą przyrody w okresie wiosennym, m.in. o zachowaniach godowych i okresie lęgowym ptaków, a także wzbogaciły wiadomości na temat drzew oraz kwiatów. Pani Ewa, przekazywała wiele informacji, które Żabki z zaciekawieniem wysłuchały. Na koniec zajęć, przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, przedstawiającą ptaszka w kolorowym otoczeniu.
DZIEŃ MARCHEWKI W GRUPIE MOTYLKI, PSZCZÓŁKI, ZAJĄCZKI, TYGRYSKI, KRASNOLUDKI
4 i 5 kwietnia 2024r. były dniami wyjątkowo pomarańczowymi, marchewkowymi, zdrowymi i witaminowymi, bowiem w tych dniach przedszkolaki z grup MOTYLKI, PSZCZÓŁKI, ZAJĄCZKI, KRASNOLUDKI i TYGRYSKI poznały budowę, walory i zalety marchewki. Dowiedziały się między innymi jak bardzo jest zdrowa, zawiera wiele cennych witamin, składników odżywczych i korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Te dni przepełnione były marchewkowymi działaniami dydaktycznymi, zabawami ruchowymi, a ich zwieńczeniem była degustacja marchewkowego soku i chrupanie marchewkowych talarków. Dzięki powyższym działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, rozbudzamy u dzieci zainteresowania własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się oraz rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.
Dzień Tęczy
Dzień Tęczy obchodzony jest 3 kwietnia. To nietypowe święto wpisało się na stałe w kalendarz przedszkolny i nadaje niezwykły koloryt dnia poprzez barwne prace plastyczne i zabawy.
Żabki już wiedzą, że tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego gdy słońce oświetla krople wody w ziemskiej atmosferze. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. W tym dniu dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w wydarzeniu, jakim są "Niebieskie Igrzyska".
Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, jakim jest miesiąc kwiecień.
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1858995