• UDP i innowacja pedagogiczna w Żabkach

          • Kompetencje cyfrowe kształtować możemy w różnym okresie, w połączeniu z innymi ważnymi dla dzieci tematami, pamiętając o dopasowaniu metod do wieku i możliwości rozwojowych naszych wychowanków. Kilkuletnie dziecko będzie w stanie zrozumieć w jaki sposób tworzymy pierwszy program, uwzględnić podane w zadaniu warunki i podejść zadaniowo do stawianego przed nim wyzwania. Musimy mu tylko na to pozwolić i wspierać jego naturalną chęć do eksperymentowania, poznawania świata i nauki.

            Dzieci z natury są ciekawe świata, chcą doświadczać, próbować, poznawać otoczenie poprzez działanie. Odpowiedzią na wyżej wymienione potrzeby małego człowieka była innowacja pedagogiczna realizowana w grupie Żabki pt.: "Zakodowany świat Żabek".

            Innowacja była równolegle realizowana z programem Uczymy Dzieci Programować oraz wprowadzała edukację w modelu STEAM (Science, Technologies, Engineering, Arts, Mathematics). Idea STEAM to spójne połączenie wiedzy z różnych obszarów: nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki.

            Głównym celem innowacji, podobnie jak całościowego oddziaływania dydaktyczno-wychowawczego przedszkola, było wspieranie wielostronnego, harmonijnego rozwoju dziecka.

          • Światowy Dzień Mokradeł w TYGRYSKACH i WIEWIÓRKACH

          • W poniedziałek 19 lutego dzieci z grup TYGRYSKI i WIEWIÓRKI obchodziły ŚWIATOWY DZIEŃ MOKRADEŁ. Inicjatywa ma na celu ochronę cennych obszarów wodno-błotnych na całym świecie. Z tej okazji zaprosiliśmy ponownie Panią Ewę z Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Będzinie, która przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia przybliżając dzieciom ten niezwykle ważny temat. Dzieci obejrzały teatrzyk kamishibai o wesołych duszkach wodnych pt. O wodniczce i wodniku. Dowiedziały się, że mokradła to nie tylko miejsce życia wielu gatunków roślin, ptaków, owadów, pająków czy ślimaków, ale także ogromny rezerwuar wodny - ważny nie tylko dla całej planety, ale dla naszych, ludzkich interesów.

          • Dzień Kota

          •                                           „Kot nadaje domowi duszę”

                                                                                   (Clebert)

            Dzieci z grup Krasnoludki, Motylki, Żabki, Pszczółki Zajączki oraz Wiewiórki obchodziły Światowy Dzień Kota. Podczas tych nietypowych zajęć nasze przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, poprzez piękne stroje i „koci” makijaż. Na podstawie prezentacji zapoznały się z obyczajami  oraz sposobem pielęgnacji kotów. Dzieci bawiły się przy znanych piosenkach: „Uciekaj myszko” oraz „My jesteśmy kotki dwa”, zapoznały się z treścią wiersza „Kotek” J. Tuwima, aktywnie uczestniczyły w zabawach w formie opowieści ruchowej z wykorzystaniem rekwizytów, a także wykonywały różnorodne zadania z sylwetą kota oraz rozwiązywały zagadki.

            To był bardzo wesoły dzień w naszych grupach, który sprawił dzieciom dużo radości.

          • ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE TYGRYSKI

          • W piątek 16 lutego w grupie TYGRYSKI odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Lecimy w Kosmos”. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty swoich rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Rodzice mieli możliwość obserwowania swoich dzieci podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności.

            Dzieci miały do wykonania różne zadania z edukacji matematycznej, a zwieńczeniem zajęć było wykonanie barwnej pracy plastycznej. Tygryski chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu.

            Dziękujemy rodzicom za to, iż mimo wielu obowiązków, przybyli do przedszkola, aby towarzyszyć swoim dzieciom:)

          • Świętujemy Walentynki!

          • 14 lutego przedszkolaki świętowały Walentynki - jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku. I to nie tylko dla zakochanych, bo Dzień św. Walentego to świetna okazja, by celebrować przyjaźń i sympatię do siebie nawzajem. Wyjątkowość dnia podkreśliły czerwone stroje przedszkolaków i całe mnóstwo serduszek, które pojawiły się w przedszkolu.

            Dzieci brały udział w różnorodnych zabawach związanych z walentynkowym świętem: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki i łamigłówki. Poznały tradycje walentynkowe, a także dowiedziały się jak niezwykle ważne jest okazywanie sobie życzliwości i sympatii. Ozdabiały serduszka, wykonały laurki, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom i koleżankom. Nie mogło zabraknąć wspólnych zabaw i tańców przy dźwiękach muzyki. Zdecydowanie był to radosny dzień pełen pozytywnych emocji i miłych gestów.

          • III miejsce w konkursie tanecznym dla Żabek

          • Z przyjemnością informujemy, iż dziewczynki z grupy Żabki zajęły III miejsce w ogólnopolskim konkursie tanecznym pt.: "Zimowe plasy" wykonując układ taneczny z wachlarzem. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej, ekspresji ruchowej oraz popularyzacja rożnych form ruchowo-tanecznych wśród dzieci. Nasze Żabki spisały się na medal. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :-)

          • Światowy Dzień Głośnego Czytania

          • W 2024 roku Światowy Dzień Głośnego Czytania przypada na 7 lutego (środa).

            Światowy Dzień Głośnego Czytania (ang. World Read Aloud Day) to wyjątkowe święto, które skupia się na uświadomieniu znaczenia czytania na głos. Jest to również okazja do propagowania umiejętności czytania i pisania jako prawa człowieka oraz promowania głośnego czytania dzieciom, nabywania przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Światowy Dzień Głośnego Czytania został stworzony w 2010 roku przez organizację non-profit LitWorld, która wierzy w moc czytania. Badania dowodzą, że osoby, które regularnie czytają, są lepiej przygotowane do zrozumienia innych, wykazują większą empatię i potrafią patrzeć na świat z różnych perspektyw. Czytanie na głos nie tylko rozwija umiejętności czytania, ale także buduje społeczność i łączy nas ze sobą.

            Gorąco zachęcamy rodziców do codziennego głośnego czytania dzieciom, gdyż nie tylko wspieramy rozwój psychiczny i intelektualny dzieci, ale sami też często doświadczamy radości, jaką daje kontakt z pięknym tekstem. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! W naszym przedszkolu tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!