• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

• 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Przedszkolaki postanowiły uczcić te święto poprzez uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych z tej okazji. Był to czas na przypomnienie dzieciom historii państwa polskiego, rozmowę na temat symboli narodowych; flagi, godła, hymnu. Dzieci wykonywały różne prace plastyczno- techniczne wśród, których nie mogło zabraknąć chorągiewek. Recytowały wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste” oraz śpiewały hymn narodowy Mazurka Dąbrowskiego. Ten dzień był dla przedszkolaków lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna. Dzięki takim uroczystościom od najmłodszych lat kształtujemy postawę patriotyczną i uczymy szacunku do polskich symboli narodowych.

• KRĘCI MNIE MAJ!

• W imieniu Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego zapraszamy do udziału w akcji „Kręci mnie maj!” startujemy 6 maja.

Drogie dzieci, czy lubicie jazdę na dwóch kółkach? Czy cieszy Was wiatr we włosach i wiosenne słońce? Jeśli tak, to właśnie dla Was jest nasza akcja – Kręci Mnie Maj!

Zapraszam Was do wspólnej zabawy – w maju jeździmy do szkoły lub przedszkola na rowerze, hulajnodze lub na rolkach, ważne aby to kółka Was prowadziły. Zbieracie naklejki i zdobywacie nagrody, a im częściej zakręcicie kółkiem w maju tym lepiej! Wasze starania zostaną nagrodzone, a ja mocno w Was wierzę! – Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

• DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony 2 maja, jest jednym z ważniejszych świąt narodowych. Stanowi okazję do wyrażenia szacunku i przywiązania do symboli narodowych, w tym przede wszystkim do biało-czerwonej flagi. Jest to dzień, w którym Polacy mogą pokazać swoją tożsamość narodową i jedność.

Zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja.

Świętujmy razem! 🇵🇱

• "DZIEŃ TAŃCA" W GRUPIE MOTYLKI

• Nie od dziś wiadomo, jak nasze przedszkolaki uwielbiają tańczyć. W drugiej połowie kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca, w obchody, którego przyłączyły się najmłodsze przedszkolaki. 26 kwietnia 2024r. Motylki kształtowały estetykę, harmonię ruchów, poczucie rytmu prz dźwiękach znanych i lubianych utworów muzycznych z dziecięcego repertuaru. Naturalna potrzeba ruchu została spożytkowana przez Motylki w pokazach tańca indywidualnego, grupowego, w parach, jak również z wykorzystaniem różnych rekwizytów. Ten wyjątkowy dzień przepełniony zabawą taneczną dostarczył wszystkim dużo radości i zadowolenia.

• Warsztaty bursztynowe.

• 23 kwietnia w grupach Zajączki, Jeżyki oraz Pszczóki odbyły się warsztaty bursztynowe. W trakcie warsztatów dzieci poznały historię bursztynu, jego właściwości, zapoznały się z różnorakimi okazami bursztynu. Następnie dzieci wykonały obrazki oraz serduszka, które ozdobiły pyłem bursztynowym i muszelkami.

• XVII Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski "Zielono mi"

• W dniu 22 kwietnia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w  Będzinie odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski "Zielono mi" organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 5 im. Króla Maciusia I w Będzinie.

Tematyka konkursu nawiązywała do ekologii i ochrony środowiska, a jego celem było propagowanie działań proekologicznych wśród dzieci.

Nasze przedszkole dumnie reprezentowała Natalia Kukuła z grupy Krasnoludki prezentując wiersz "Szalona wyliczanka" autorstwa Teresy Fiutowskiej. Nasza reprezentantka otrzymała dyplom oraz nagrody.

Serdecznie gratulujemy!

• Światowy Dzień Ziemi

• Światowy Dzień Ziemi to największe a zarazem najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta).

Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne pracę plastyczne.

Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Przedszkolaki wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.

• Aktywne czytanie z gimnastyką na dywanie.

• 19 kwietnia nasze przedszkole odwiedziła Pani Daria z Filii Nr 7 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, a wraz z nią przybył specjalny gość - Lena Manai - wielokrotna medalistka w dziedzinie gimnastyki artystycznej. Pani Daria przeczytała dzieciom książkę pt. "Jojo Joga", której bohaterka króliczka Jojo uczy dzieci, jak dzięki ćwiczeniom jogi zmierzyć się ze swoimi słabościami i emocjami. Czytaniu towarzyszyły ćwiczenia z elementami jogi oraz ćwiczenia relaksacyjne. Zwieńczeniem zajęć był występ artystyczny Leny Manai. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie.